English

‘Kurrë s’jam ndjerë kaq i turpëruar’, dorëhiqet diplomati i lartë rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilltari i Rusisë në OKB ka dhënë dorëheqjen për shkak të luftimeve ’të përgjakshme, të pamenduara dhe absolutisht të panevojshme’ në Ukrainë, duke e bërë atë diplomatin më të lartë të vendit që ka dezertuar për shkak të luftës, raporton BBC.

- Advertisement -

Në një letër dorëheqjeje, Boris Bondarev tha se kishte parë ‘kthesa të ndryshme’ të politikës së jashtme të vendit të tij gjatë karrierës së tij 20-vjeçare ‘por kurrë nuk kam pasur aq turp për vendin tim sa më 24 shkurt, kur Rusia nisi sulmin e saj’.

Duke e quajtur katastrofik nivelin e gënjeshtrave dhe joprofesionalizmit në Ministrinë e Jashtme të Rusisë, ai tha se lufta e Vladimir Putin ishte ‘jo vetëm një krim kundër popullit ukrainas, por gjithashtu, ndoshta, krimi më i rëndë kundër popullit të Rusisë’.

Në mars, Anatoly Chubais u bë zyrtari më i shquar i Kremlinit që dha dorëheqjen për shkak të luftës. Chubais, i cili ishte i dërguari special i Putinit për marrëdhëniet me organizatat ndërkombëtare për zhvillimin e qëndrueshëm, jo vetëm që u largua nga posti i tij, por edhe Rusia.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×