Kurti thirrje NATO-s: Të rritet prania e ushtarëve paqëruajtës në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bëri thirrje NATO-s që të shtojë numrin e forcave paqëruajtse në Kosovë.

Kërkesën kryeministri kosovar e bëri gjatë një interviste të dhënë për gazetën gjermane Die Welte.

Në deklaratën e tij ai nënvizoi gjithashtu se rritja substanciale e pranisë së NATO-s në Kosovë dhe pajisjeve ushtarake do të rriste sigurinë në gjithë Ballkanin Perëndimor.

- Advertisement -

“Një rritje substanciale e ushtarëve të NATO-s dhe pajisjeve ushtarake në shtetin tonë do të përmirësonte sigurinë dhe paqen në Kosovë dhe në mbarë rajonin e Ballkanit Perëndimor”, tha Kurti për Die Ëelte.

Kërkesa e Kurtit vjen në një moment kur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë kulmuan me dorëheqjen e serbëve nga institucionet e Kosovës dhe vendosjes së barrikadave në Veri.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për një muaj për...

Edi Rama takohet në Sllovaki me Macron, për çfarë diskutuan

Kryeministri Edi Rama është takuar në Sllovaki me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmin e ka bërë me dije vetë kreu i qeverisë, duke thënë se...

Gjykata zbardh vendimin: Pse shpallëm të pafajshëm Fation Muratin

Gjykata e Tiranës, ka vendosur zëvendësimin e masës së sigurimit nga “Arrest në shtëpi” në atë të “Arrestit në burg”, ndaj Fatjon Murati, emri...

TË FUNDIT

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për një muaj për...

Edi Rama takohet në Sllovaki me Macron, për çfarë diskutuan

Kryeministri Edi Rama është takuar në Sllovaki me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmin e ka bërë me dije vetë kreu i qeverisë, duke thënë se...

Gjykata zbardh vendimin: Pse shpallëm të pafajshëm Fation Muratin

Gjykata e Tiranës, ka vendosur zëvendësimin e masës së sigurimit nga “Arrest në shtëpi” në atë të “Arrestit në burg”, ndaj Fatjon Murati, emri...

Kosova si Ukraina? Gazetarët përplasen për situatën në veri

Genc Burimi i ftuar në Euronews Albania e krahasoi situatën e tensionuar në veri të Kosovës, me situatën e luftës në Ukrainë. Por gazetarja...

Punëtori u rrëzua dhe ra nga lartësia, procedohet penalisht pronari i hotelit

Policia e Sarandës ka proceduar penalisht pronarin e lokalit në Sarandë, ku dy ditë më parë humbi jetën pasi u rrëzuar nga lartësia 62-vjeçari...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×