Kush është Audrey Glover? Nga përplasja me Berishën te rikthimi në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Misioni i ODIHR për monitorimin e zgjedhjeve lokale të 14 majit do të drejtohet nga një emër i njohur për politikën shqiptare, Audrey Glover. Britanikja është caktuar sërish Shefe e Misionit të Vëzhguesve të ODIHR, për procesin e 14 majit dhe menjëherë që prej ditës së sotme ka nisur takimet me drejtuesit e institucionet shtetërore, ku mesditën e kësaj të enjte u prit në KQZ nga Komisioneri Ilirjan Celibashi.

Emri i Audrey Glover është shumë i njohur për protagonistët e politikës shqiptare në këto 30 vite. Për herë të parë në Shqipëri, Glover vëzhgoi zgjedhjet e vitit 1996. Në ato zgjedhje fitoi Partia Demokratike, por pati shumë kontestime nga opozita dhe situata agravoi deri ngjarjet e vitit 97’.

Për ato zgjedhje, raporti i OSBE-ODIHR ka qenë një nga më negativët duke theksuar shumë vërejtje mjaft të rënda për procesin. Raporti i ODIHR i cilësoi zgjedhjet e 96-ës si “jo të lira dhe të ndershme”. Kjo bëri që Presidenti i asaj kohe, Sali Berisha të lëshonte akuza mjaft të rënda ndaj saj duke e cilësuar “kapomafia” dhe madje e shpalli atë edhe “non grata”.

- Advertisement -

Pas këtij prezantimi të parë me politikën shqiptare, Glover u rikthye në Shqipëri në vitin 2009 për të drejtuar misionin e vëzhguesve të ODIHR për zgjedhjet parlamentare.

Më pas Glover do të vinte edhe dy herë të tjera në Shqipëri për të drejtuar misionin e ODIHR në zgjedhjet lokale të 2015-ës dhe 2019-ës. Për zgjedhjet lokale të 14 majit, Audrey Glover do të drejtoj një mision me 324 vëzhgues me afat të gjatë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

TË FUNDIT

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×