Kush është Ron DeSantis, guvernatori që mund të kërcënojë kandidaturën e Trump 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vetëm pak orë pas shpalljes së rezultateve të para të zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish-presidenti Donald Trump i dërgoi një mesazh të ashpër guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis, duke paralajmëruar republikanin e tij që të mos kandidojë për president në vitin 2024.

Edhe pse asnjëri nuk ka njoftuar ende zyrtarisht se po hyn në garën presidenciale, shumë e shohin DeSantisin si një rival serioz të ish-presidentit, i cili, edhe nëse republikanët e zgjedhin atë përfundimisht, mund të dëmtojë seriozisht shanset e Joe Biden për të fituar një mandat të dytë.

Në garën për guvernator të Floridës, DeSantis fitoi 59.4 për qind të votave, kundër rivalit demokrat Charlie Crist i cili fitoi rreth 40 për qind, ose një milion vota më pak. Në fjalimin e tij të fitores, DeSantis nuk pranoi të thoshte nëse ai synon të kryejë një mandat të plotë që zakonisht zgjat katër vjet, por që thjesht mund të ndërpritet nga një garë presidenciale në dy vjet.

- Advertisement -

“Dy vjet të tjera”, bërtiti turma në mitingun e fitores së DeSantis të martën mbrëma.

Nëse ai vendos të kandidojë, do të duhet të japë dorëheqjen si guvernator në gjysmë të mandatit të tij. Dhe nëse ai dëshiron të fitojë garën për nominimin presidencial republikan, mund t’i duhet të kalojë në garën më të pasigurt partiake në të cilën Trump do të jetë rivali i tij kryesor.

Gjatë mandatit të mëparshëm, DeSantis u konsiderua shpesh si një lider kontrovers dhe gjatë katër viteve ai u mbështet në çështje kritike sociale si të drejtat e personave transgjinorë, kundërshtoi kufizimet për shkak të pandemisë së coronavirusit dhe muajt e fundit doli në qendër të vëmendjes për dërgimin e paligjshëm të emigrantë ve nga Florida në shtete të tjera amerikane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 janar, Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

TË FUNDIT

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 janar, Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×