English

Kush i fiton zgjedhjet në BE: Rritet e djathta ekstreme, bien liberalët, kryeson PPE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas sondazheve të kryera në tetë vende përfaqësuese të BE-së, Parlamenti i ardhshëm Evropian do të zhvendoset djathtas. Megjithatë, forcat e moderuara do të thonë fjalën e tyre në krijimin e koalicioneve dhe aleancave të përkohshme për ta bërë parlamentin funksional.

- Advertisement -

Evropianët votuan në Holandë, Irlandë dhe Republikën Çeke të enjten dhe të premten në ato që mund të rezultojnë të jenë zgjedhjet më të diskutueshme në historinë e BE-së, ndërsa pjesa tjetër e vendeve pritet të votojnë gjatë fundjavës.

Konservatorët e moderuar të PPE pritet të fitojnë një shumicë të qartë në votën e përgjithshme, parashikon Super Sondazhi i Euronews për tetë vende të BE-së.

Socialistët parashikohen të jenë forca e dytë. Liberalët e “Reneë Europe” pritet të renditen në vendin e tretë, pavarësisht se ka gjasa të humbasin një numër të konsiderueshëm vendesh në parlament.

Sa i përket ekstremit të djathtë, pavarësisht rritjes së saj të fuqishme, anketuesit thonë se ata nuk do të dominojnë në Parlamentin e ri Evropian.

“Shumica dërrmuese e eurodeputetëve që vijnë në Bruksel pas zgjedhjeve do të mbeten ende pro-evropiane,” tha Tomasz Kaniecki, analist i Qendrës së Sondazheve të Euronews.

Gjermania

PPE në Gjermani do të arrijë një rezultat të madh prej pak më shumë se 30% të votave. E djathta ekstreme është vendosur në mënyrë të pakëndshme në pozitën e dytë, e kërcënuar nga rritja e ngadaltë por e qëndrueshme e socialdemokratëve të kancelarit Olaf Scholz.

AfD ka ngadalësuar paksa rritjen e saj pasi u godit nga skandalet në lidhje me deklaratat e turpshme të simpatisë ndaj veteranëve të Gjermanisë naziste. Gjithashtu dhe rastet e spiunazhit me Kinën dhe Rusinë kanë sjellë një rënie të saj.

Anketuesit nuk përjashtojnë që social-demokratët e SPD-së mund të kalojnë të djathtën ekstreme. Distanca midis AfD dhe SPD është ende shumë e afërt.

Të Gjelbrit renditen në pozicionin e katërt.

Liberalët e FDP-së kanë humbur terren, të tërhequr nga trendi negativ i partive të tjera të lidhura me Reneë në Evropë.

Megjithatë, nëse këto parashikime do të konfirmoheshin pas numërimit të votave, ato do të përfaqësonin rezultate mjaft të “hidhura” për koalicionin aktual qeverisës të SPD, FDP dhe të Gjelbërve.

Rezultati i CDU-CSU (EPP) mund të konsiderohet si një sukses relativ dhe objektiv i Presidentes në largim të Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, një anëtare historike e CDU-së dhe ish-ministre e mbrojtjes në qeverinë e Angela Merkel.

Sipas një përmbledhjeje të projeksioneve pan-BE, forcat e moderuara mund të mbizotërojnë mbi të ashtuquajturit votues protestues.

Megjithatë, sipas vendit, parashikimet për forcat e ekstremit të djathtë janë ende mbresëlënëse, si në Francë.

Franca

Identiteti dhe Demokracia e Marine Le Pen në Francë, pritet të fitojë shumë terren, duke përfituar nga pakënaqësia sociale e francezëve.

Lista e RN, e udhëhequr nga Jordan Bardella, pritet pothuajse të dyfishojë liberalët e Rilindjes të Valérie Hayer të Reneë Europe. Grupi i Presidentit Emmanuel Macron në Parlamentin Evropian pritet të përballet me një disfatë zgjedhore, parashikojnë sondazhet.

Popullariteti i Macron është i ulët për arsye politike kombëtare. Grupi i referencës së Elysee në Strasburg është Reneë Europe. Eurodeputetët francezë nga partia e Rilindjes kanë qenë shtylla kurrizore e koalicionit të madh pavarësisht nga madhësia numerike e pakicës në krahasim me partnerët e saj të lartë, EPP dhe S&D.

“Macronisme” u konsiderua nga të moderuarit në të gjithë Evropën si një propozim politik dinamik që mund të kishte rifilluar BE-në pas krizës financiare dhe Brexit-it, por sipas sondazheve, vështirë se do të ndodhë përsëri në legjislaturën e re.

Socialistët francezë të Raphaël Glucksman, si çiftet e tyre në vendet e tjera të mëdha evropiane, po rikuperohen ngadalë dhe butësisht dhe ata ende shpresojnë të kalojnë “Reneë Europe” dhe të vendosen në pozicionin e dytë.

Italia

Lufta, paqja dhe çështja e Ukrainës ka të ngjarë të bëhen temat më të rëndësishme për legjislaturën e ardhshme të BE-së. Forcave politike në Parlamentin Evropian do t’u kërkohet të kapërcejnë konfliktet mes tyre për të trajtuar këtë sfidë të madhe gjeopolitike, kjo është arsyeja pse rezultatet e zgjedhjeve evropiane në Itali janë të rëndësishme për legjislaturën e ardhshme.

Në Itali partia e ekstremit të djathtë të kryeministres Giorgia Meloni pritet të fitojë me një shumicë votash. “Vëllezërit e Italisë”, ose FdL, është një anëtar i grupit të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë.

Sondazhet tregojnë për një thyerje midis së djathtës radikale të ECR-së dhe “Identiteti dhe Demokracia” të Marine Le Pen. Nëse kjo ndodh, koalicioni aktual, i cili ka gjasa të ringjallet, do të numërojë votat e ECR-së për ta bërë Parlamentin Evropian funksional.

Të shtënat e mëdha të ECR janë FdI e Melonit dhe PiS e Kaczyński nga Polonia. Të dyja partitë janë hapur pro NATO-s dhe pro-perëndimit. BE-ja mund të mbështetet në to kur të miratohen vendime të rëndësishme në lidhje me Ukrainën.

Steven Van Hecke, një profesor i politikës së BE-së në Leuven, shpjegoi: “Ekziston ende një ndarje e madhe, madje edhe midis ECR dhe grupit Identiteti dhe Demokracia. Unë mendoj që më mirë është që PPE-në të punojë së bashku me ECR-në për të negociuar marrëveshje me socialdemokratët dhe liberalët sepse këto dy parti bëjnë marrëveshje me identitetin dhe demokracinë.”

Sondazhet parashikojnë se PD (S&D) ka rritur vlerësimin e saj në dy herë më shumë se Lega e Salvinit.

Spanja

Pas Gjermanisë, Spanja është bastioni tjetër i PPE-së në këto zgjedhje. Zgjedhjet do të fitojnë konservatorët e moderuar të PP-së. Megjithatë, socialistët e kryeministrit Sanchez janë menjëherë pas tyre në sondazhe dhe rezultati është ende shumë i afërt për t’u vlerësuar.

Super Sondazhet e Euronews konfirmojnë se e djathta ekstreme Vox (ECR) do të arrijë një rezultat mjaft të mirë, por jo aq të fortë sa pritej nga lidershipi dhe mbështetësit e tij.

Megjithatë, votuesit e BE-së do ta zhvendosin qartazi ekuilibrin e vendeve djathtas, duke ndikuar në institucionet e BE-së dhe duke ndikuar në realitetin e të gjithë bllokut në nivel kombëtar.

Polonia

Polonia është politikisht e veçantë, pasi anketuesit thonë se e majta janë pothuajse inekzistente. Përplasja e gjigantëve në vendin e Europës Qendrore do të jetë mes Koalicionit të Kryeministrit Donald Tusk, KO (EPP) dhe ultrakonservatorëve të PiS (ECR).

Partia PiS po kryeson në sondazhet mbi KO, megjithatë parashikimet sugjerojnë ende një rezultat që është shumë afër për t’u vlerësuar.

LEXO GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?