Kushtetutshmëria e reformës së pensioneve në Francë, merret vendimi më 14 prill

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli Kushtetues i Francës do të marrë një vendim për kushtetutshmërinë e reformës së sistemit të pensioneve të premten, më 14 prill.

Kur bëhet fjalë për reformat e sistemit të pensioneve, Këshilli Kushtetues ose “këshilli i të urtëve” siç e quajnë në Francë, mund të konfirmojë përputhshmërinë e tekstit të ligjit, ose të kundërshtojë disa masa, domethënë të censurojë tekstin si një e tërë, raporton BFM TV.

Ndërkohë, zyra e kryeministres franceze Elizabeth Bourne thotë se “Pallati Matignon (rezidenca e kryeministrit) pret në fillim të javës së ardhshme sindikatat” të cilët janë gati të bisedojnë me pushtetin ekzekutiv për reformën e sistemit të pensioneve.

- Advertisement -

Kreu i sindikatës së punëtorëve të hekurudhave (SUD Rail) Eric Meyer tha se protestat nuk do të kenë fund nëse Këshilli Kushtetues nuk anulon tekstin e ligjit që u votua në parlamentin francez.

Sot Franca është i vetmi vend në botë që kontrollon kushtetutshmërinë nëpërmjet një organi të posaçëm shtetëror, Këshillit Kushtetues, i cili nuk është as thjesht gjyqësor dhe as thjesht politik, por vendimet që merr janë përfundimtare, të zbatueshme dhe të detyrueshme për të gjithë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×