Dita e 10-të e protestave në Francë, qytetarët: Macron të anulojë reformën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tjetër ditë grevash të përgjithshme dhe protestash për Francën, e 10-a që nga fillimi i vitit dhe që kur qeveria njoftoi planet për të reformuar sistemin e pensioneve në vend, një reformë e kontestuar që tashmë është miratuar, duke zemëruar pjesën dërrmuese të popullsisë.

Lideri i një prej sindikatave më të fuqishme ka deklaruar se e vetmja mënyrë që në rrugët e Francës të rikthehet qetësia është që qeveria ta anulojë tërësisht reformën.

Tensione janë verifikuar mes protestuesve dhe oficerëve të sigurisë në të gjithë vendin dhe disa qindra persona janë arrestuar, përfshirë protestues të rinj, që kanë mbushur për herë të parë rrugët duke deklaruar se nuk mund të qëndrojnë duarkryq”.

- Advertisement -

“Macron nuk po e dëgjon zërin tonë dhe neve na ka ardhur në majë të hundës. Nuk e duam rritjen e moshës në 64 vjeç. Jemi ngopur me deklaratat e tij, tani duam që ai të na dëgjojë neve. Mjaft më. Ai nuk është mbreti. Nuk ka më mbretër në Francë dhe për këtë ka një arsye”, thotë një grua.

Demonstratat janë thirrur në të gjitha qytetet e mëdha të Francës dhe një numër rekord oficerësh policie janë angazhuar, 13 mijë sipas ministrit të Brendshëm në shkallë vendi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×