Protestat ‘djegin’ Francën, kundërshtohet rritja e moshës së daljes në pension

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti francez, Emmanuel Macron dënoi dhunën që shpërtheu në demonstratat e së enjtes dhe tha se nuk do të dorëzohet.

Por ai tha gjithashtu se ishte gati të bisedonte me drejtuesit e sindikatave për disa çështje. Shefi i Elizesë shtoi se  për reformën e pensioneve  pritet vendimi i Këshillit Kushtetues.

Por protestat pritet të vazhdojnë  edhe javën e ardhshme, madje  një vizitë shtetërore në Francë nga Mbreti Charles III i Britanisë është shtyrë.

- Advertisement -

Për shkak të protestave në qytetet franceze ka patur edhe pasoja. Sipas të dhënave zyrtare janë plagosur 441 policë e xhandarë si dhe janë arresuar 457 persona.

“Unë tregova disponueshmërinë tonë për të ecur përpara në tema të tilla si kushtet e punës dhe shpërblimi në degë të caktuara. Dhe jam në dispozicion të sindikatave të përbashkëta, nëse ata dëshirojnë, ejani dhe më takoni për të bërë përparim në të gjitha këto çështje” u shpreh presidenti Macron.

Ai shtoi shtoi se vendi nuk mund të mbetet në ngërç, për shkak të shumë sfidave me të cilat duhet të përballet. Të premten, forcat e sigurisë bllokuan hyrjen e një rafinerie në Francën veriore, ku disa punonjës  u kërkuan të furnizojnë Ile-de-France me karburant.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

TË FUNDIT

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×