Lavrov lëvdata Serbisë për sanksionet: Zgjedhje e zgjuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Segey Lavrov i ka thurur lavde Serbisë se refuzoi të vendoste sanksione ndaj Moskës për pushtimin e Ukrainës.

Lavrov tha se aleati i tyre ballkanik ka bërë ‘një zgjedhje të zgjuar’, raporton AP.

“Ne vlerësojmë thellësisht popullin serb, kulturën serbe, historinë serbe dhe vendosmërinë e një miku tradicional”, tha Lavrov para një grupi gazetarësh serbë në një video konferencë.

- Advertisement -

“Ne jemi të bindur se do të vazhdojnë të marrin vendime të zgjuara në këtë situatë”, ka shtuar ministri rus.

Ndonëse Serbia votoi në favor të rezolutës së OKB-së për dënimin e pushtimit rus, Beogradi ka refuzuar që t’i bashkohet SHBA-së dhe BE-së për të vendosur sanksione kundër Moskës.

Lavrov i quajti sanksionet ‘përpjekje e SHBA-së për të vendosur hegjemoninë e saj’ në Ballkan dhe shtoi se Perëndimi ‘po përpiqet të izolojë Rusinë’ në një rajon që ka pasur luftëra shkatërruese në vitet 1990.

Pavarësisht se formalisht ka kërkuar anëtarësim në BE, Serbia ka qenë një aleate e afërt politike, ekonomike dhe ushtarake e Rusisë.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

TË FUNDIT

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×