Legalizimi i kanabisit, ekspertët: Procesi duhet monitoruar me kujdes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Brenda 30 nëntorit qeveria miraton zonat ose territoret ku do të mbillet kanabis për qëllime mjekësore.

Ky proces do të bëhet çdo vit në nëntor, sipas propozimeve që agjencia që do të monitorojë  kultivimin dhe përpunimin e kësaj bime narkotike, do të japë.

Bëhet fjalë për 150 hektarë në total në të gjithë vendin, të ndarë në sera 5-10 hektarëshe. Por sa i sigurtë është ky proces?

- Advertisement -

“Që nga këto kritere janë të përcaktuar njerëzit. Këto biznese nuk lulëzojnë në kanabisin mjekësor, por në kanabisin që jemi mësuar të shohim për konsumim. Duket si një gjë e kopsitur, duan ta lejojnë legalizimin e kanabisit, sikurse ndodh edhe me shumë tendera të tjerë që pothuajse janë të përcaktuara, edhe kjo do jetë në kuadrin e tyre”, thonë ekspertët.

Eksportin e bën vetëm kompania e licencuar për ta përpunuar kanabisin, e cila ka eksluzivitetin për 15 vjet. Ndërsa mbjelljen e tij mund ta bëjnë disa kompani që sigurojnë lejen 5 vjeçare për këtë process.

Para mbjelljes , korrjes e transportit duhet te njoftojnë policinë por dhe agjencinë e posaçme që monitoron gjithë procesin.

“Ndërhyrjes politike, biznesit, oligarkëve, nuk do jetë biznes i ndershëm. Eksizton mundësia e abuzimi. Kjo është edhe më e vështirë, flitet për vlera jashtëzakonisht të mëdha monetare”, thane ata.

Brenda 9 muajve nga hyrja në fuqi e ligjit, qeveria do të duhet ta plotësojë me akte nënligjore. Pro legalizimit të kanabisit mjekësor në këshillimin kombëtar votuan 61% e shqipatreve te pyetur.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Putin ultimatum ministrit të Mbrojtjes: Ndalni kundërofensivën deri në tetor

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që kundërofensiva ukrainase të ndalet deri në fillim të tetorit dhe ka udhëzuar ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu...

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

TË FUNDIT

Putin ultimatum ministrit të Mbrojtjes: Ndalni kundërofensivën deri në tetor

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që kundërofensiva ukrainase të ndalet deri në fillim të tetorit dhe ka udhëzuar ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu...

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

Daçiç: Serbët në Kosovë të qëndrojnë të qetë, do bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes

Shefi i diplomacisë Ivica Daçiç tha sot se Serbia duhet të ketë kujdes nga të gjitha provokimet dhe se, serbët në Kosovë duhet të...

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×