English

“Pagesat për tatimet”/Drejtuesi i autoshkollës:Kërkojnë 720 mijë lekë me ligjin e ri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ankesat që vijnë nga të vetëpunësuarit këtë periudhë nuk kanë të ndalur. E radhës është ajo e një drejtuesi autoshkolle në Elbasan, i cili thotë së tatimet i kërkojnë 720 mijë lekë.

- Advertisement -

Alim Lulaj, drejtues i një autoshkolle në Elbasan, ka marrë një mesazh nga Tatimet, ku i thuhet se duhet të paguajë 720 mijë lekë. Ligji i ri për tatimin e të ardhurave personale e ka përcaktuar biznesin e tij si pjesë e profesioneve të lira që u futën në skemën tatimore këtë vit.

“Ne nuk duhej të përfshiheshim tek bizneset e lira. Ne nuk na kane njoftuar se do te përfshihemi ketu, dhe ne e kemi fjet mendjen dhe nuk kemi shkarkuar shpenzime karburanti. Na janë njohur si shpenzime vetem rrogat dhe siguracionet. Duke u bërë një llogaritje e tillë nga ekonomistet ne dalim me fitim maksimal, pothuajse na del fitim e gjithe xhiro. ne e kemi pat tatimin e fitimit zero deri ne virtin 2029, sipas vendimit të Këshillit të Ministrave, ne kemi qenë në qetësi absolute dhe nuk bënin asnjëlloj llogaritje”- u shpreh Alim Lulaj.

Kostos së shtuar nga Tatimi, këtë vit i shtohet dhe interesi i ulët i kursantëve për të marrë leje drejtimi.

“Në vitin 2023 pati një fluks kursantesh nga fillimi i Shkurtit deri ne fund te Prillit, dhe kjo qe një fluks fiktiv, i detyruar nga ngritja e çmimit. Unë si autoshkollë asnjëherë nuk kam deklaruar 280 kursante ne vit, vjet i pata 280. Dhe nga statistikat vetëm në drejtorinë e Elbasanit vjet në Maj të 2023 ishin 8800 kursante te regjistuar, sivjet 4300 kursante, dhe sot qe flasim bashke autoshkollat nuk kane të regjistruar as 5% të kursanteve te 2023, kjo qe një hëngre ne besë”-tha Kryetar i Shoqatës Autoshkollave Elbasan Lulaj.

Kjo situatë mund të çojë në mbylljen e biznesit, të cilin Lulaj e ka mbajtur për 30 vjet, ndërkohë që nuk janë vetëm drejtuesit e autoshkollave, ata që po ankohen këtë periudhë për fashat e reja tatimore, por edhe 29 mijë të vetëpunësuar të tjerë në profesione të ndryshme.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?