Lëkundje tërmeti në Itali, sa ishte magnituda

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tërmet me magnitudë 4.8 i shkallës Rihter ka goditur mëngjesin e së hënës komunën e Maradit, në provincën e Firences, njoftoi Instituti Kombëtar Italian i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV).

Epiqendra e tërmetit ishte tre kilometra në jugperëndim të Maradit, njoftoi agjencia italiane Ansa. Më herët, Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS) njoftoi se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.1 ballë.

Tërmeti është regjistruar në një thellësi prej dhjetë kilometrash dhe u pasua nga pasgoditje.

- Advertisement -

Shërbimi Italian i Zjarrfikësve njoftoi se kanë marrë telefonata nga banorë të shqetësuar të zonës së prekur, por se nuk ka raportime për dëme apo viktima të mundshme, raportoi AP.

Kryetari i bashkisë së Maradit, Tommaso Triberti, tha se nuk ka raportime për dëme, por se të gjitha shkollat ​​janë mbyllur si masë paraprake.

Agjencia vuri në dukje se zona konsiderohet në rrezik të lartë për tërmete, duke përmendur në veçanti atë në vitin 1919 që goditi Mugello, i cili ishte një nga më të fortët që goditi Italinë në shekullin e 20-të.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

Man Utd dështon sërish, Arsenali ndëshkohet në Francë, Bayern fiton me përmbysje

Manchester United e Arsenal mund të konsiderohen dështimet e mbrëmjes, me djajtë e kuq të cilët u mposhtën me përmbysje nga Galatasaray, me Icardin...

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

TË FUNDIT

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

Man Utd dështon sërish, Arsenali ndëshkohet në Francë, Bayern fiton me përmbysje

Manchester United e Arsenal mund të konsiderohen dështimet e mbrëmjes, me djajtë e kuq të cilët u mposhtën me përmbysje nga Galatasaray, me Icardin...

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

Pr.ligj i ri për turizmin: Luftë informalitetit, gjoba për “fshehjen” e vizitorëve

Nuk do të tolerohet asnjë subjekt që strehon turistë dhe nuk i deklaron ata. Ky është kushti i ri që vendos qeveria, për sezonin...

Rusia dënon në mungesë gazetaren që protestoi kundër luftës në Ukrainë

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar gazetaren Marina Ovsyannikova, me tetë vjet e gjysmë burgim, për shkak se ka protestuar në një edicion...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×