English

“Lexojeni ligjin, mandati i Belerit i kalon Goros”, Kume: Ja si do veprohet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kristaq Kume, ish kreu i KQZ ishte i ftuar në “Review” në Euronews Albania, për çështjen e Himarës

- Advertisement -

Ai tha se sipas ligjit mandati i Bashkisë së Himarës, pas dënimit të Belerit, i takon kandidatit që ishte përballë tij në zgjedhje, Jorgo Goros, i cili gjithashtu është në burg.

“E di ku është diçka që ligji krijon mundësi për të bërë zhurmë të madhe. Ligji për dekriminalizimin, këtë situatë në të cilën ndodhet Himara, e parashikon në pikën ç. Aty thuhet shpallet i pavlefshëm nga KQZ mandate dhe më pas i jep mandatin.

Pra shpallet i pavlefshëm mandate i Belerit, dhe mandate i takon kandidatit tjetër në garë. Në garë ishte Goro. Unë them t’ia japin mandatin këtij, të shpallet, ky e më pas të shikojmë që ai nuk e bën dot, se ka dënimin. Kështu e ka të shkruar ligji”,-tha Kume

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?