Ligji i ri për emigrantët, burg dhe dëbim për kë hyn ilegalisht në Britaninë e Madhe

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drafti për emigracionin ilegal pritet të kthehet në ligj në Mbretërinë e Bashkuar, pasi shumica qeverisëse siguroi një seri votash plus në Dhomën e Lordëve.

Ligji është jetik për zotimin e kryeministrit Rishi Sunak për të ndalur varkat e vogla me emigrantë që kalojnë kanalin e La Manshit.

Në bazë të draftit, ministri i Brendshëm ka detyrën ligjore të burgosë dhe të largojë këdo që hyn ilegalisht në Britaninë e Madhe.

- Advertisement -

Në debatin që zgjati deri në orët e vona të natës, ligjvënësit refuzuan përpjekjet për të rivendosur kufij kohorë sa i takon burgosjes së fëmijëve dhe mbrojtjes së skllavërisë moderne.

Tani ka mbetur vetëm konsensusi i mbretit, që duhet të hedhë firmën e tij mbi draftin në cilësinë e kreut të shtetit.

Pavarësisht ligjit, mbetet e paqartë se çfarë do t’u ndodhë njerëzve që shkojnë në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla.

Drafti imponon detyrimin ligjor të qeverisë që të burgosë dhe dëbojë personat e ardhur në Ruanda, apo në vende të tjera të konsideruara “të sigurta”. Por marrëveshje të tilla me vende të tjera nuk ka.

Për më tepër, plani për dërgimin e refugjatëve në Ruanda u shpall i paligjshëm muajin e kaluar nga Gjykata e Apelit, edhe pse ministrat kanë vendosur ta sfidojnë vendimin.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...

TË FUNDIT

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...

Futbollist shqiptar në akademinë e PSG. Anersi Vaka rrëfen ëndrrën e tij…

Të luash në një skuadër evropiane është ëndrra e çdo të riu shqiptar që është rritur me pasionin për futbollin. Njëri prej tyre është...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×