Linja më e madhe e energjisë ndërkufitare në botë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Holanda dhe Britania e Madhe planifikojnë të ndërtojnë linjën më të madhe të energjisë ndërkufitare në Evropë për të ofruar energji të pastër dhe për të rritur sigurinë e energjisë.

I lidhur me një fermë me erë në det të hapur, ndërlidhësi ‘LionLink’ do të jetë në gjendje të transferojë 1.8 gigavat (GW) energji elektrike – e mjaftueshme për të fuqizuar 1.8 milionë shtëpi.

Planet u njoftuan të hënën përpara një samiti të liderëve për energjinë në Ostend, Belgjikë.

- Advertisement -

Linja ndërkufitare e energjisë elektrike do të jetë më e madhja e këtij lloji.

Linja ndërkufitare po zhvillohet nga rrjeti kombëtar britanik dhe operatori holandez i rrjetit të energjisë elektrike TenneT dhe do të jetë funksional në fillim të viteve 2030.

Më e madhja e këtij lloji, linja 1.8 GW do të lëvizë mjaftueshëm energji të tepërt midis vendeve për të fuqizuar provincën holandeze të Zuid-Holland, ose qytetet britanike të Birmingham dhe Mançester së bashku.

Ky është më shumë se katër herë kapaciteti i linjës ndërkufitare 0.4 GW midis Gjermanisë dhe Danimarkës, e cila ishte e para e këtij lloji.

“Marrëveshja historike e sotme me Holandën i lidh dy vendet tona së bashku përmes kësaj vepre emocionuese të inovacionit dhe inxhinierisë – më e madhja e këtij lloji në botë”, thotë ministri britanik i energjisë, Grant Schapps.

Britania dhe Holanda kanë aktualisht një ndërlidhës të energjisë, lidhjen 1GW BritNed.

Megjithëse rruga e kabllit të ri nuk është specifikuar, ai do të lidhë të dy vendet me njëri-tjetrin dhe me fermat e erës në det të hapur në Detin e Veriut. Kjo do të zvogëlojë nevojën për ndërtime të mëtejshme në tokë dhe infrastrukturë të dukshme në komunitetet bregdetare.

Pritet të sjellë 20 miliardë £ (23 miliardë euro) në vit investime në rajonet bregdetare të Mbretërisë së Bashkuar dhe të krijojë 40,000 vende pune të aftë të gjelbra në Britani.

Linja e energjisë elektrike do të ndihmojë në rritjen e sigurisë energjetike në Evropë

Projekti jo vetëm që do të krijojë vende pune dhe do të mbështesë ambiciet zero neto të të dy vendeve, por synon të pakësojë varësinë nga importet e gazit të huaj, si ato nga Rusia.

“Kjo lidhje e re rrit më tej sigurinë energjetike dhe pavarësinë energjetike në Evropë,” tha në një deklaratë ministri holandez i Energjisë Rob Jetten.

Schapps shtoi se vendet po i dërgojnë një sinjal të fortë Rusisë së Putinit se ditët e dominimit të tij mbi tregjet globale të energjisë kanë përfunduar mirë dhe me të vërtetë.

Linja e energjisë elektrike është pjesë e një zotimi më të gjerë për të zhvilluar energjinë e rinovueshme në rajonin e Detit të Veriut. Ai është caktuar të bëhet nga nëntë vende të rajonit të hënën.

Udhëheqësit e vendeve do të angazhohen për ndërtimin e shpejtë të fermave me erë dhe zhvillimin e ‘ishujve’ të energjisë, ose zonave të lidhura të prodhimit të energjisë së gjelbër në det të hapur, sipas një drafti të deklaratës së samitit të tyre.

Vendet, të cilat përfshijnë gjithashtu Belgjikën, Danimarkën, Francën, Gjermaninë, Irlandën, Luksemburgun dhe Norvegjinë, synojnë të zhvillojnë një kapacitet të kombinuar prej 120 GW në det të hapur deri në vitin 2030, thotë drafti.

Ndërsa, Britania e Madhe pritet gjithashtu të nënshkruajë një marrëveshje historike me Danimarkën për të nxitur tregtinë në energji më të lirë dhe më të pastër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×