Lonely Planet: Sa shpenzoi një turiste britanike për 4 ditë në Tiranë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në “Lonely Planet”, një website ku ka informacione mbi udhëtimet, ishte publikuar një guidë e britanikes Laura Millar dhe partnerit të saj Dan në Tiranë.

Ajo kishte bërë një përmbledhje të katër ditëve në kryeqytet, gjithçka që kishte shpenzuar, përfshirë akomodimin dhe ushqimin.

Hoteli kishte kushtuar 274 dollarë për 3 netë fjetje në një zonë ku sheshi “Skënderbej” ishte 15 minuta në këmbë. Çmimi përfshinte dhe mëngjesin, që sipas përshkrimit të Laurës kishte vezë, sallam, domate dhe kastravec.

- Advertisement -

Laura tregoi se nga aeroporti për në hotel kishin marrë një taksi, taksimetri i së cilës në fund të udhëtimit u përkthye në 28 dollarë. Po e njëjta kosto ishte dhe për 4 pije në Bllok bashkë me bakshishin për kamarierin.

Çifti e konsumoi darkën në një restorant me kuzhinë mesdhetare, ku ushqimi ju kishte lënë përshtypje shumë të mira. 28 dollarë ishte pagesa edhe në këtë rast.

Dy birra, dy margarita dhe taksia për në hotel pas darkës kushtuan në total 29 dollarë. Gjithsej dita e parë në Tiranë kushtoi 112 dollarë.

Dhe kështu Laura tregoi dhe për ditët e tjera të qëndrimit, ku vizituan atraksionet turistike kryesore, hëngrën ushqim shumë të mirë dhe frekuentuan lokale shumë interesante. Siç përshkruan ajo, udhëtimi për tre ditët e mbetura kushtoi 376 dollarë.

Gjithçka, tregon Laura, ishte brenda buxhetit të përcaktuar dhe 762 dollarë për 4 ditë në Tiranë ja vlenin. Ajo shprehet se rekomandon të gjithë eksperiencën në vendin tonë dhe se cilësia shkonte paralel me shërbimin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...

Si fitohet lufta ndaj duhanit? Bëni kompanitë të paguajnë dhe më shumë

Nga Michelle Mitchell Duhani vret një person çdo pesë minuta në Mbretërinë e Bashkuar dhe është përgjegjës për rreth 150 raste të kancerit çdo ditë. Studiuesit vlerësojnë se 9.3...

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

TË FUNDIT

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...

Si fitohet lufta ndaj duhanit? Bëni kompanitë të paguajnë dhe më shumë

Nga Michelle Mitchell Duhani vret një person çdo pesë minuta në Mbretërinë e Bashkuar dhe është përgjegjës për rreth 150 raste të kancerit çdo ditë. Studiuesit vlerësojnë se 9.3...

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×