English

Lufta në Ukrainë, një gjykatë në Rusi gjobit Google për ‘informacion të rremë’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një gjykatë në Rusi ka gjobitur Google me rreth 36,000 paund britanik.

- Advertisement -

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave bëhet me dije se në arsyetimin e gjykatës thuhet se gjigandi i teknologjisë nuk arriti të fshinte atë që gjykata tha se ishte informacion i rremë në lidhje me atë që Rusia e përshkruan si “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

Moska është përplasur me kompanitë e teknologjisë për përmbajtjen, censurën, të dhënat dhe përfaqësimin lokal që kur pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar.

Javën e kaluar, Google u gjobit gjithashtu për dështimin në ruajtjen e të dhënave personale për përdoruesit e tij rusë.

Dhe në gusht u urdhërua të paguante pothuajse 27,000 paund për dështimin në fshirjen e informacionit të supozuar të rremë për luftën në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×