Luftanija ruse me raketa hipersonike mbërrin në Detin Norvegjez, mesazhi i Putinit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një luftanije ruse e armatosur me raketa hipersonike ka zhvilluar këtë të martë stërvitje në Detin Norvegjez.

Ministri i Mbrojtjes i vendit tha se ekuipazhi “kreu një stërvitje për të zmbrapsur mjetet e një sulmi ajror të një armiku të simuluar” gjatë stërvitjes.

Dërgimi nga Putin i anijes së armatosur me raketa hipersonike në Oqeanin Atlantik konsiderohet si një mesazh për Perëndimin se rusët nuk do të tërhiqen nga lufta në Ukrainë.

- Advertisement -

E quajtur Admirali i Flotës së Bashkimit Sovjetik Gorshkov, anija është e armatosur me disa raketa Zirkon.

Rusia thotë se armët e tejkalojnë me nëntë herë shpejtësinë e zërit dhe kanë një rreze prej mbi 1000 km.

Kujtojmë se javën e kaluar, ish-presidenti rus Dmitry Medvedev paralajmëroi Shtetet e Bashkuara se raketat hipersonike së shpejti do të jenë shumë afër brigjeve të NATO-s.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

TË FUNDIT

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×