Macron nuk tërhiqet: Reforma e pensioneve është domosdoshmëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me tone sfiduese, presidenti francez Emmanuel Macron ka mbrojtur vendimin e tij për të rritur moshën e pensionit, pavarësisht protestave që kanë përfshirë Francën dhe kalimit të dy votëbesimeve.

“Kjo reformë nuk është një manovër luksoze, nuk bëhet nga kënaqësia, ajo është një vendosmëri”, ka deklaruar Macron.

Deklaratën e tij, shefi i pallatit Elize e bëri të mërkurën, në daljen e parë televizive që nga nisja e protestave, e transmetuar nga televizionet kryesore franceze.

- Advertisement -

Ai theksoi se protestuesit kanë të drejtë të mbushin rrugët për të manifestuar zemërimin e tyre, por aktet e dhunës sipas tij janë të papranueshme.

“Mendoni se gëzohem nga miratimi i kësaj reforme? Jo”, tha Macron, duke shtuar se nuk mund të heqë dorë nga çështja pavarësisht rënies së popullaritetit të tij.

Franca ka një sistem pensionesh ku punonjësit paguajnë për t’u tërhequr. Presidenti vuri në dukje se kur nisi punën ishin 10 milionë pensionistë francezë, ndërsa tani janë 17 milionë.

“Sa më gjatë të presim, aq më shumë do përkeqësohet deficiti. Është koha të lëvizim, t’i rikthehemi dialogut me sindikatat dhe të gjitha forcat politike që janë të gatshme të mbështesin diçka të tillë”, tha Macron.

Të martën, Franca kaloi ditën e gjashtë të protestave ku u verifikuan disa qindra arrestime në një seri qytetesh. Një raund i ri protestash dhe grevash kombëtare do të mbahet ndërkohë ditën e enjte.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×