Mandati i Xhaçkës në Kushtetuese, PD i drejtohet gjykatës me 2 kërkesa të ndryshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike dhe grupimi i Sali Berishës kanë dorëzuar në gjykatën kushtetuese dy kërkesa të ndryshme, me të njëjtin objekt, atë të ndërprerjes së mandatit të deputetes socialiste Olta Xhaçka.

PD e akuzon ministren e jashtme se përmes mandatit të deputetes, bashkëshorti i saj ka përfituar statusin e investitorit strategjik nga qeveria në bregdetin e jugut.

Kërkesa e depozituar nga grupi parlamentar demokrat mban 14 firma.

- Advertisement -

“Grupi parlamentar i Partisë Demokratike i kërkon gjykatës kushtetuese të marrë në shqyrtim pa vonesë kërkesën e depozituar sot në mëngjes dhe i kërkon të garantojë zbatimin e këtij ndalimi kushtetues pavarësisht se bëhet fjalë për një ministër të rëndësishëm dhe njëri shumë të afërt të kryeministrit Rama”.- shprehet Gazment Bardhi.

Ndërsa kërkesa tjetër është firmosur nga 28 deputetë.

“Zonja Xhaçka nuk mund te jete njëkohësisht  edhe ministre e jashtme edhe investitore strategjike. Nuk mund te jete edhe deputete edhe pronare e plazhit publik. Ndaj i takon Gjykatës Kushtetuese te marre vendimin formal, te asaj qe ligji e dhe Kushtetuta e diktojnë fare qartë”.- u shpreh Agron Shehaj, deputet i PD-së.

Një ditë më parë, parlamenti miratoi raportin e shumicës socialiste, që bllokonte dërgimin në gjykatën kushtetuese të shqyrtimit të mandatit të Olta Xhaçkës. Do të jetë gjykata kushtetuese e cila do të thotë fjalën e fundit për këtë çështje. 

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×