English

Marrëdhëniet me të mitur, ashpërsohen dënimet për abuzuesit, 5 deri në 10 vite burg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Referuar rasteve të fundit ku të miturit kanë rënë pre e krimeve seksuale, një gjë e tillë ka sjellë disa ndryshime në Kodin Penal që pritet të kalojnë në Kuvend.

- Advertisement -

Pritet të ashpërsohen dënimet në kodin penal për abuzuesit me të miturit, të cilët do të dënohen nga 5-10 vite burg.

Në draft-propozimin thuhet se mosha kur vepra penale e kryerjes së marrëdhënieve seksuale me të mitur do të rritet me 2 vite, nga 14 në 16 vjeç.

Ashpërsimet në Kodin Penal për marrëdhëniet seksual me të mitur dhe lidhja e dy ose më shumë martesash në të njëjtën kohë, sipas ekspertëve do të ndikojë në frenimin e këtij fenomeni.

Sipas ekspertëve ndryshim i ligjit duhet të jetë në përputhje me legjislacionin e vendeve të rajonit.

Ekspertët thonë gjithashtu se ashpërsimi i dënimit mund ta frenojë këtë fenomen.

Gjobë ose me burgim deri në tre vjet parashikohet dënimi i më shumë se një lidhje martesore njëkohësisht.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?