Masa ndaj aktivistëve të klimës në Gjermani, të rinjtë akuzohen për grup kriminal

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia gjermane ka kryer një seri bastisjesh në 7 lande të vendit, në kuadër të një hetimi ndaj aktivistëve të klimës, të cilët dyshohen se kanë formuar një grup kriminal për shkak të aktiviteteve të tyre të kontestuara.

Shtatë persona, të moshave nga 22 në 38 vjeç po hetohen nga autoritetet, por deri tani nuk janë kryer arrestime.

Për disa muaj me radhë, aktivistët e grupimit Gjenerata e Fundit kanë bllokuar trafikun në qytetet gjermane dhe kanë kryer veprime të ndaluara si gjuajtja me patate ndaj veprave të artit.

- Advertisement -

Kancelari Olaf Scholz e ka kritikuar fushatën e tyre dhe e ka cilësuar si “tërësisht të çmendur”.

Prej javësh në Gjermani është zhvilluar një debat i ashpër nëse grupimi Gjenerata e Fundit duhet të përcaktohet me ligj si organizatë kriminale.

Ligjvënësit konservatorë kanë kërkuar ndëshkime më të rënda për aktivistët, përfshirë dënimin me burg, ndërsa ata të krahut të majtë kanë paralajmëruar për një rritje të autoritarizmit.

Rreth 170 agjentë morën pjesë në bastisjet e së mërkurës në apartamente dhe godina të tjera në Berlin, Mynih, Dresden, Hamburg dhe lokalitete të tjera, të cilat u shoqëruan me mbylljen e faqes së internetit të grupit dhe me ngrirjen e dy llogarive bankare.

Shtatë të dyshuarit akuzohen për organizimin e një fushate me qëllim mbledhjen e 1.4 milionë eurove për të financuar “aktivitete të tjera kriminale”.

Dy nga aktivistët që po hetohen dyshohen se vitin e kaluar janë përpjekur të sabotojnë infrastrukturën e një naftësjellësi që kalon në Alpe, nga qyteti italian i Triestes për në Ingolshtad.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

TË FUNDIT

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...

Finlanda dëbon diplomatët rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës. “Veprimet e tyre...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×