English

Mbi 2 mijë njerëz u varrosën të gjallë nga rrëshqitja e dheut në Papua Guinenë e Re

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 2,000 njerëz janë varrosur nga një rrëshqitje masive dheu në veri të Papua Guinesë së Re, ka thënë agjencia e vendit për fatkeqësitë.

- Advertisement -

Rrëshqitja e dheut rrafshoi fshatin malor Kaokalam në provincën Enga – rreth 370 milje (600 km) në veriperëndim të kryeqytetit Port Moresby.

Rrëshqitja goditi kombin e Paqësorit rreth orës 3 të mëngjesit me orën lokale të së premtes dhe Kombet e Bashkuara kishin thënë më herët se kishin vlerësuar 670 njerëz të vrarë. Zyrtarët lokalë fillimisht kishin thënë se numri i të vdekurve ishte 100 ose më shumë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?