English

Rrëshqitje dheu në një minierë ari në Turqi, disa të vdekur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dyshohet se nëntë minatorë kanë humbur jetën nga një rrëshqitje dheu në një minierë ari në lindje të Turqisë, tha sot ministri i Brendshëm Ali Jerlikaya.

- Advertisement -

Miniera e Koplerit ndodhet pranë Iliçit, në provincën malore të Erzincanit, në lindje të Turqisë.

Ministri i Brendshëm i Turqisë tha se nuk dihej se çfarë ndodhi me nëntë minatorët dhe se 400 personel të kërkim-shpëtimit ishin në vendngjarje. Stafi i agjencisë së reagimit emergjent AFAD nga provincat fqinje gjithashtu merr pjesë në operacionin e shpëtimit, raportoi AP.

“Ka njerëz të varrosur nën tokë, numri i tyre nuk është i qartë. Kërkimi dhe shpëtimi kanë filluar”, tha guvernatori i Erzincan, Hamza Aydogdu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?