Më i shtrenjti në botë, ilaçi kundër hemofilisë i miratuar në SHBA kushton 3,5 mln $

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar Hemgenix, një ilaç i ri kundër hemofilisë, raporton CNN.

Prodhuesi “CLS Behring” vendosi një çmim prej 3.5 milionë dollarë për trajtim, duke e bërë këtë ilaç më të shtrenjtën në botë.

Hemgenix është një terapi gjenetike që përdoret për trajtimin e të rriturve me hemofili B, një çrregullim gjenetik i koagulimit që manifestohet me rritje të vëllimit të gjakderdhjes ose gjakderdhje spontane, më shpesh në nyje të mëdha.
Kjo sëmundje prek një person në 40.000, shumica e të cilëve janë meshkuj.

- Advertisement -

Trajtimi klasik përfshin një infuzion rutinë intravenoz për të mbajtur nivele të mjaftueshme të faktorit të koagulimit që mungon, por terapia e re supozohet të jetë një infuzion i vetëm IV.

Sipas një analize të kompanisë shëndetësore amerikane “GoodRx”, ilaçi më i shtrenjtë në SHBA deri më tani ishte Zolgensma, i cili u miratua nga FDA në vitin 2019 për trajtimin e atrofisë muskulare kurrizore dhe kushton 2.1 milionë dollarë për trajtim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...

TË FUNDIT

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...

Çfarë zbuloi hetimi i prokurorisë për sulmin kibernetik? Gazetari jep detajet

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati ka dhënë detaje në lidhje me hetimin e prokurorisë për sulmin kibernetik ndaj sistemeve digjitale të vendit tonë. Ferhati...

Prençi tregon detaje për protestën, thirrja për Policinë e Shtetit

Ish-drejtuesi i lartë i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se për protestën e 6 dhjetorit do...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×