Mungesa e ilaçit ‘jetëshpëtues’, vetëm 30 Rukonest, por në Tiranë janë 60 të sëmurë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Silvana Bastri prej vitesh vuan nga Angieoedema, e njohur ndryshe si mungesë e proteinës në gjak. Një gjë e tillë shkakton endema nën lëkurë.

Deri më tani sëmundja e saj nuk ka përparuar aq sa t’i rrezikojë jetën, por Silvana është e shqetësuar për të ardhmen, pasi në Shqipëri, ka një mungesë së theksuar të ilaçit jetëshpëtues, siç ajo e quan.

“Aktualisht kemi 30 flakonë Rukonest, të tenderuar në vit. Ky ilaç nuk është kurues, vjen vetëm në momente kur ke endema të rënda në rrugët e frymëmarrjes, e thënë në gjuhën popullore”, thotë Silvana.

- Advertisement -

Në Tiranë janë 60 persona që vuajnë nga kjo sëmundje. Në rrethe nuk ka një shifër.

“Mjekët janë përpara një dileme pasi dhe vetë ata nuk e njohin shkencërisht këtë sëmundje. Vijnë vetëm 30 copë, ndërkohë vetëm në Tiranë janë 60 pacientë”, shprehet ajo.

Nuk kanë munguar as rastet e humbjes së jetës. Më i fundit, Silvana tregon se ka qenë në shkurt, rasti i një djali 23-vjeçar.

Ajo bën thirrje që autoritetet të kthejnë vëmendjen nga këta pacientë, për të mos pasur vdekje të tjera.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×