Më pak aksidente në 2022, dhjetori muaji me numrin më të lartë 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aksidentet rrugore në vendin tonë gjatë vitit 2022 janë ulur me 15.3% krahasuar me 2021, e thënë ndryshe 211 raste më pak.

Në vitin 2022, numërohen 1.165 aksidente rrugore nga 1.376 aksidente, të ndodhura në vitin 2021.

Numri i të aksidentuarve në vitin 2022 është 1.599 persona nga 1.860 persona të aksidentuar në vitin 2021.

- Advertisement -

“Rënia është prej kufizimit të lëvizjes së numrit të mjeteve, sepse çmimet realisht meqenëse edhe në tregun botëror u rritën të naftës, të karburantit normal që edhe kjo do të reflektohej në vendin tonë”, thotë Artur Sulçe, ekspert i Sigurisë Rrugore.

Lidhur me propozimin e ndryshimit në Kodin Rrugor të shpejtësisë maksimale në 130 km/h eksperti Sulçe është pro këtij vendimi.

“Rrugët që kanë investimin për të ecur me atë shpejtësi duhet ecur me këtë shpejtësi, sepse fitohet në kohë, ekonomi, më pak harxhim karburanti”, shprehet eksperti.

Sipas Institutit të Statistikave, në muajin dhjetor numri më i lartë i aksidenteve është kryer nga grup-mosha 25-34 vjeç, duke zënë 28,6 % të numrit të aksidenteve gjithsej.

Në vitin 2022 aksidentet rrugore, në 14,3 % të rasteve kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

TË FUNDIT

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

Konfiskohen pasuritë e Raul Zenunaj, i kalojnë në pronësi shtetit

Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka konfiskuar pasuritë e Raul Zenunaj dhe personave të lidhur me...

Kimberly West emërohet prokurore në Gjykatën Speciale në Hagë

Ish-prokurorja federale amerikane, Kimberly West, është emëruar prokurore e specializuar në Gjykatën Speciale të Hagës, e cila heton krimet e pretenduara të pjesëtarëve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×