Më shumë se 142 persona janë ekzekutuar në Iran gjatë muajit maj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Grupi për të Drejtat e Njeriut në Iran thotë se të paktën 142 persona u ekzekutuan në Iran gjatë muajit maj, shifër kjo më e larta mujore në tetë vitet e fundit.

Këto ekzekutime vijnë gjatë një kohe kur regjimi i Iranit po tenton t’i shtypë protestat mbarëkombëtare me metoda që, sipas grupit mbikëqyrës me seli në Norvegji, kanë për qëllim përhapjen e “frikës shoqërore”.

Në deklaratën e publikuar më 1 qershor, IHR-ja shtoi se deri më tani këtë vit, dënimi me vdekje është administruar të paktën 307 herë, një rritje prej 76 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

- Advertisement -

“Qëllimi i intensifikimit të ekzekutimeve arbitrare të Republikës Islamike është përhapja e frikës shoqërore për t’i parandaluar protestat dhe për të zgjatur sundimin e saj”, tha drejtori i IHR-së, Mahmood Amiry-Moghaddam.

Gjyqësori i Iranit, me nxitjen e liderëve të lartë, ka marrë një qëndrim të ashpër kundër protestuesve, duke ekzekutuar të paktën shtatë protestues, duke përfshirë tre më 19 maj. Disa të tjerë aktualisht presin dënimin me vdekje.

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat mbarëkombëtare që shpërthyen në shtator të vitit të kaluar pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

TË FUNDIT

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×