Më shumë se 150 fëmijë vdiqën nga një shpërthim i fruthit në Zimbabve 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 157 fëmijë kanë vdekur si pasojë e një shpërthimi të fruthit në Zimbabve dhe më shumë se 2 mijë infeksione janë raportuar në të gjithë vendin, tha qeveria.

Rastet janë rritur me shpejtësi në vendin e Afrikës së Jugut që kur autoritetet thanë se infeksioni i parë u regjistrua në fillim të këtij muaji dhe vdekjet e raportuara janë dyfishuar pothuajse në më pak se një javë.

“Që nga 15 gushti, numrat në të gjithë vendin janë rritur në 2,056 raste dhe 157 vdekje,” tha Ministrja e Informacionit Monica Mutsvangwa në një konferencë shtypi pas mbledhjes së kabinetit të së dielës.

- Advertisement -

Mutsvangwa tha se qeveria do të intensifikojë vaksinimet dhe thirri ligje të veçanta që e lejojnë atë të tërheqë para nga fondi kombëtar i fatkeqësive “për t’u marrë me emergjencat”, raportoi Zëri i Amerikës.

Ajo tha se qeveria duhet të angazhohet, duke shtuar se shumica e viktimave nuk ishin të vaksinuar.

Virusi i fruthit sulmon kryesisht fëmijët dhe lë ndërlikimet më të rënda tek ta duke përfshirë verbëri, ënjtje të trurit, diarre dhe infeksione të rënda të frymëmarrjes. Në prill, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se Afrika po përballet me një shpërthim sëmundjesh të parandalueshme për shkak të vonesave në vaksinimin e fëmijëve, me numrin e rasteve të fruthit në rritje me 400 për qind.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×