English

Megaoperacioni| Arrestohen 4 shqiptarë dhe 2 ukrainas, digjet veliera me drogë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku foli në një konferencë për mediat rreth një megaoperacioni të quajtur “Flakë në det” ku dyshohet për shkëmbim lëndësh narkotike përmes mjeteve lundruese.

- Advertisement -

Ai tha se gjatë megaoperacionit u arrestuan 4 shqiptarë e 2 ukrainas, ndërsa u sekuestruan 2 pistoleta, municion luftarak, një shumë e madhe parash në valuta të ndryshme, 25 celularë dhe sende të tjera. Gjithashtu u kapën 23 kilogramë kanabis në afërsi të vendit ku trafikantët dogjën velierën për të tentuar arratisjen me varka të vogla shpëtimi.

“Në megaoperacion u përfshinë avionët e Frontex, ndërsa nga deti u përfshinë mjetet e policisë kufitare dhe mjetet e Guarda Di Financia të cilët kanë bërë rrethimin e velierës. Shtetasit që ndodheshin në velierë sapo kanë kontatuar se ishin të rrethuar nga policia i kanë vënë zjarrit mjetit lundrues dhe me një barkë të vogël shpëtimi kanë tentuar të largohen, por janë kapur në flagrancë nga shërbimet policore. Në të njëjtën kohë, kur u ndërhy nga deti, forcat speciale RENEA ndërhynë nga toka në ambientet e një lokali në Lagunën e Patokut ku qëndronin disa shtetas të dyshuar se kishin lidhje me tentativën për të trafikuar lëndë narkotike. Në vijim u shoqëruan në polici dhe u arrestuan katër shtetas shqiptarë dhe dy ukrainas të cilët u kapën me mjetin e vogël lundrues në afërsi të velierës të cilës i kishin vënë zjarrin,” – u shpreh Rrumbullaku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?