English

Mesazhe për Kosovën në Rusi: Serbët dhe rusët, vëllezër përgjithmonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbishkrimi “Rusët dhe serbët – vëllezër përgjithmonë” përshkruante flamujt serb dhe rus në disa ndërtesa në qendër të Moskës, duke përfshirë edhe atë të një kompanie kryesore mediatike në Rusi.

- Advertisement -

Po ashtu, kishte edhe mbishkrime të tjera që lexonin “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”.

Përveç Moskës, mesazhe të tilla u shfaqën edhe në qytete të tjera si Shën Petersburg, Saratov apo Oryol.

Fushata të ngjashme u zhvilluan edhe në fillim të vitit, në përvjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, kur u mbajt një protestë para ambasadës serbe në Moskë, ku protestuesit mbanin pankarta ku shkruhej “NATO është vrasësi i botës sllave”, apo “Kosova është Serbi”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?