Mësuesja tregon si zgjidhet problemi për cilësinë e tezës në Maturën Shtetërore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të zbresim me këmbë në tokë dhe të dëgjojmë gjithë grupet e interesit!

Kjo ishte deklarata që dha e ftuar në “SOT” në Euronews Albania, mësuesja Alma Lama, njëkohësisht dhe kryetare e Sindikatës së Pavarur të Arsimit.

Ajo u shpreh se problemi me cilësinë e tezës në Maturën Shtetërore zgjidhet duke dëgjuar ekspertët e fushave, por nëse vazhdojmë siç jemi zgjidhja më e mirë është teza standarde.

- Advertisement -

“Arsimi nuk duhet të jetë më pjesë e klaneve, e nepotizmit dhe pjesë e politikës. Unë mendoj se ekspertët e mirëfilltë shpesh herë lihen në hije,” – u shpreh Lama.

Sipas saj është e rëndësishme që të rekrutohen më të mirët dhe të krijohen grupe pune për hartimin e tezave standarde që nuk do të ngjallin kaq shumë polemika te maturantët.














LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i OSBE në Shkup/ Ministri Hasani takon sekretarin e Jashtëm Britanik Cameron

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, po merr pjesë në takimin e 30-të të Këshillit Ministror të OSBE-së, që mbahet në...

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...





TË FUNDIT

Samiti i OSBE në Shkup/ Ministri Hasani takon sekretarin e Jashtëm Britanik Cameron

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, po merr pjesë në takimin e 30-të të Këshillit Ministror të OSBE-së, që mbahet në...

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...






 








Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×