English

Microsoft do investojë 2.9 miliardë dollarë në inteligjencën artificiale në Japoni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Korporata amerikane Microsoft do të investojë 2.9 miliardë dollarë në dy vitet e ardhshme në zhvillimin e infrastrukturës cloud dhe inteligjencës artificiale (AI) në Japoni, tha presidenti i Microsoft, Brad Smith.

- Advertisement -

Në një intervistë me agjencinë japoneze Nikkei, ai deklaroi se kompania amerikane synon të hapë një laborator kërkimor në Tokio, si dhe të mësojë tre milionë japonezë të përdorin mjete të inteligjencës artificiale në tre vitet e ardhshme.

Për Microsoft-in, ky do të jetë investimi më i madh në ekonominë japoneze që nga fillimi i biznesit në atë vend.

“Konkurrueshmëria e çdo pjese të ekonomisë japoneze do të varet nga adoptimi i inteligjencës artificiale”, tha Smith, duke shtuar se AI është thelbësor për të “ruajtur rritjen e produktivitetit, edhe pse vendi përballet me një popullsi në rënie”.

Kompania e zhvillimit të inteligjencës artificiale Open AI së shpejti do të hapë zyrën e saj të tretë jashtë vendit në Tokio, sipas raportit të fundit të Bloomberg.

Sipas Bloomberg, Open AI dëshiron të zgjerojë shërbimet e saj në gjuhën japoneze për të vazhduar me korporatat lokale të teknologjisë si Softbank dhe NTT. Përveç kësaj, kompania synon të punojë me qeverinë japoneze për të zhvilluar standarde rregullatore për fushën e inteligjencës artificiale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?