English

Ministrat e MB do të diskutojnë për luftën Izrael-Hamas në një takim urgjent

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrat e qeverisë britanike do të mblidhen për një takim urgjent të enjten për të diskutuar qasjen e Londrës ndaj luftës së Izraelit me Hamasin, tha zëvendëskryeministri Oliver Dowden.

- Advertisement -

Dowden tha për Sky News se ministrat do të shqyrtojnë situatën e pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe situatën më të gjerë në Lindjen e Mesme mes frikës për një konflikt më të gjerë rajonal.

Gjithashtu në axhendë do të jetë sigurimi i një “pauze humanitare” për të mundësuar më shumë ndihma për të hyrë në Gaza, megjithëse Mbretëria e Bashkuar nuk do të bënte thirrje për një armëpushim, tha ai.

Ndërsa kriza humanitare arrin një pikë kritike në Gaza, me sulmet ajrore të përditshme, karburantet janë në prag të  mbarimit  dhe shërbimet shëndetësore nuk plotësojnë kërkesat e pacientëve.

Megjithatë, kur u pyet, Dowden nuk e quajti situatën një krizë humanitare.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?