English

Ministria e Jashtme notë verbale ndaj ministrit britanik të Emigracionit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Alastair King Smith është thirrur sot ne Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe i është dorëzuar një notë verbale për deklarimin e dy ditëve më parë të ministrit të emigracionit Robert Jenrick.

- Advertisement -

Dy ditë më parë, vizitën në të ashtuquajturën qendër të largimit, ministri britanik për emigracionin, Robert Jenrick, e fokusoi në procesin e deportimit të emigrantëve të paligjshëm shqiptarë. Por deklarata e atij se “stafi fantastik” po punon gjatë gjithë kohës për të gjetur shqiptarë dhe për t’i larguar ata, ka nxitur reagimin e ministres së jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka.

Duke u shprehur e shokuar, Xhaçka thotë se gjuha e përdorur “gjeni shqiptarin, largoni shqiptarin” vjen vetëm për disa vota të mjerueshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×