Mitsotakis anulon vizitën në Himarë, shtyhet takimi me minoritetin grek

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në samitin BE-Ballkani Perëndimor që u zhvillua në Tiranë mori pjesë edhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, i cili u shoqërua nga ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias dhe zv/ministri i Jashtëm Kosta Fragojani.

Më herët, Kryeministri Mitsotakis kishte parashikuar edhe një vizitë në zonat e minoritetit grek në jug të Shqipërisë pas samitit të Tiranës, ditën e mërkurë. Por përmes një njoftimi në Twitter të ambasadës greke bëhet me dije se vizita është shtyrë për një tjetër datë të pacaktuar.

“Për shkak se fluturimi me helikopter nuk është i mundur për shkak të kushteve atmosferike, vizita e planifikuar e Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis në Himarë, Livadh dhe Dervician është shtyrë dhe do të zhvillohet në një datë të mëvonshme”, thuhet nw njoftimin e ambasadws.

- Advertisement -

Pas samitit të së martës në Tiranë, kryeministri grek Mitsotakis zhvilloi takime edhe me Kryepeshkopin Anastas Janullatos, me kryeministrin Edi Rama, Presidentin Bajram Begaj dhe me kryeparlamentaren Lindita Nikolla.

Mitsotakis është edhe kryeministri i parë grek pas gati 13 vitesh që viziton Shqipërinë. Personi i fundit që ka qenë në Tiranë ishte Kostas Karamanlis në vitin 2009, i cili mbante një marrëdhënie të ngushtë me homologun e tij të atëhershëm Sali Berisha.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Osmani nga Moldavia: Na duhet ndihma e miqve për të luftuar grupet kriminale në Veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, merr pjesë këtë të enjte në Samitin e Liderëve Evropianë në Moldavi. Gjatë një prononcimi të dhënë në nisje të...

Vuçiç përplaset me Vjosa Osmanin në Moldavi! Ja çfarë deklaruan

Serbia duhet të ndalojë aktivitetet e saj që synojnë destabilizimin e Kosovës për t'i dhënë fund dhunës në veri të vendit, tha të enjten...

Basha me të rinjtë në Vlorë: Nuk ndryshon gjë me politikë të vjetër e tallava

Lulzim Basha u takua me të rinjtë në Vlorë ku dhe bëri thirrje për ndryshimin e frymës politike. Ai kujtoi se në zgjedhjet e 14...

TË FUNDIT

Osmani nga Moldavia: Na duhet ndihma e miqve për të luftuar grupet kriminale në Veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, merr pjesë këtë të enjte në Samitin e Liderëve Evropianë në Moldavi. Gjatë një prononcimi të dhënë në nisje të...

Vuçiç përplaset me Vjosa Osmanin në Moldavi! Ja çfarë deklaruan

Serbia duhet të ndalojë aktivitetet e saj që synojnë destabilizimin e Kosovës për t'i dhënë fund dhunës në veri të vendit, tha të enjten...

Basha me të rinjtë në Vlorë: Nuk ndryshon gjë me politikë të vjetër e tallava

Lulzim Basha u takua me të rinjtë në Vlorë ku dhe bëri thirrje për ndryshimin e frymës politike. Ai kujtoi se në zgjedhjet e 14...

Vuçiç: Kosova t’i tërheqë “kryetarët e supozuar”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u bëri thirrje autoriteteve të Kosovës që t’i tërheqin, siç i quajti ai, "kryetarët e supozuar" nga komunat me...

EMRI| Vritet me thikë në mes të rrugës 33-vjeçari shqiptar në Itali

Një i ri shqiptar është vrarë me thikë nga një bashkëkombës i tij mbrëmjen e së mërkurës në Calcinato, Itali. Mediat italianë bëjnë me dije...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×