English

Mitsotakis: Greqia nuk është pengesë për integrimin evropian të Shqipërisë dhe RMV

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Greqia nuk është bërë pengesë për vendet si Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipëria në rrugën e tyre të integrimit drejt Bashkimit Evropian.

- Advertisement -

Kjo u be me dije nga Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis gjatë një interviste. Duke folur për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe procesin drejt integrimit europian ai ka mohuar te gjitha akuzat e ngritura ndaj Greqisë.

Mitsotakis nuk la pa komentuar edhe “tensionet” me Maqedoninë e Veriut, sidomos pas deklaratës së presidentes së re se cila gjatë betimit i përdori emrin “Maqedoni”.

Kryeministri grek ritheksoi: “Kam pasur disa çështje reale me Marrëveshjen e Prespës, të cilën e ka lidhur qeveria e kaluar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?