English

Mjekja Dollenberg: Në Shqipëri nuk mungon skepticizmi për vaksinat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja Aurora Dollenberg tha në një intervistë për Euronews Albania se Gjermania nuk ka skepticizëm të theksuar sa i takon vaksinave anti-COVID.

- Advertisement -

“Duhet të theksojmë që në Gjermani skepticizmi ndaj vaksinës është i krahasuar me Shqipërinë në nivel shumë më të ulët dhe ka pasur një ecuri pothuajse pozitive. Ata 20% skeptikë që kemi pasur në këto dy vite pandemi, në këto kohët e fundit kanë hequr dorë nga protestat, daljet publike,” – u shpreh Dollenberg.

Mjekja sqaroi se në Gjermani vaksina është bërë pjesë e natyrshme e shoqërisë, madje qytetarët kanë zell kur vjen puna te marrja e injeksionit të pestë apo të gjashtë për t’u mbrojtur nga sëmundja.

Ndërkohë që në Shqipëri, Dollenberg nuk mund të thotë të njëjtën gjë duke qenë se skepticizmi është i pranishëm edhe pse situata është shumë e qetë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?