Mjeku ORL tregon pse burrat gërhasin më shumë sesa gratë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku otorinolaringolog, Tedi Minarolli thotë se burrat gërhasin më shumë sesa gratë dhe kjo për shkak të disa faktorëve, të cilët janë të ndryshëm.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Minarolli u shpreh se përgjithësisht, meshkujt kanë probleme në frymëmarrje, teksa një faktor tjetër i rëndësishëm sipas tij, është edhe përdorimi i alkoolit.

Ndër të tjera, Minarolli nënvizoi se faktor kryesor është edhe gjenetika.

- Advertisement -

“Meshkujt janë ata që gërhasin më shumë. Përgjithësisht, në zyrë na vijnë ankesa nga partneret e tyre përkatëse. Në personat që gërhasin, 40% janë meshkuj, femrat e kanë më pak, janë diku te 24%. Mosha më e përhapur, 30-60 vjeç. Tek të rinjtë shihet më pak. E para, fuqia respiratore është më e lartë, mbipesha nuk është shumë e theksuar dhe ka të bëjë edhe me aktivitetin.

Varet nga shumë faktorë. E para, problemet më shumë në frymëmarrje i kanë meshkujt, për shkak të konfortimit të ambientit. Arsyeja tjetër është alkooli, burrat përdorin më shumë alkool. Arsye të tjera, pjesët alergjike, pavarësisht që janë tek të dyja gjinitë, por meshkujt i lënë pas dore. Meshkujt paraqiten pak më vonë se mjeku. Faktorët gjenetikë janë faktorët kryesorë që ndikojnë”, theksoi ai.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×