English

Mozaiku “Iliria” në Pogradec, vepra e Anastas Kostandinit në fasadën e bashkisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Piktori i njohur pogradecar Anastas Kostandini ka realizuar në fasadën qendrore të bashkisë së Pogradecit një mozaik të cilin e ka titulluar “Iliria”.

- Advertisement -

Për kryetarin e bashkisë Ilir Xhakolli realizimi i një mozaiku të tillë është bërë i mundur falë bashkëpunimit me piktorin Anastas Kostandini, mozaik që i bën jehonë një prej periudhave me historike.

Piktori i veprave monumentale Anastas Kostandini tha se ka studiuar fort të gjitha veprat e Mitrush Kutelit ashtu siç ka studiuar të gjithë periudhën e Ilirisë, duke filluar me varret e Selcës si dhe periudhën e Enkelejdëvë.

Pafta, e cila daton në shek. III para Krishtit është e zbukuruar me një skenë luftimi ku luftëtarët ilirë mposhtin armikun, e ndërthurur kjo me elementet mitologjike, siç janë dragoi, grifoni, peshku dhe zogjtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?