Muzeu i armëve në Gjirokastër, 10 mijë turistë në 2022-shin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Armët relike pjesë e fondit të Muzeut të Armëve në Kalanë e Gjirokastrës tërheqin interesin e vizitorëve.

Muzeu përmban një shumëllojshmëri armësh të modeleve të ndryshme, që nga kohët më të lashta e deri në ditët e sotme. Numri i madh i armëve dhe pajisjeve ushtarake nga Lufta e Parë dhe e Dytë Botërore, kanë interes kryesisht për specialistët.

 “Interesi i vizitorëve të huaj për Muzeun e Armëve është veçanërisht i rëndësisë së madhe sepse ata nëpërmjet  vizitës në muze njihen me armët e përdorura në periudha të ndryshme historike të luftës dhe janë tepër kuriozë në cilat periudha dhe cilat shtete i kanë prodhuar këto armë që janë përdorur,” – u shpreh ciceronia Albana Ismaili.

- Advertisement -

Krahas armëve trofe, pjesë e veçantë e këtij muzeu janë edhe armët e prodhuara përgjatë periudhave të ndryshme të historisë së Shqipërisë. Armët daton disa shekuj më parë, që nga periudha e strallit, rendi feudal, periudha osmane dhe armët e kohës së Skënderbeut. Këndi i armëve të traditës shqiptare është ndër pjesët më vizituara të muzeut, kryesisht nga turistët e huaj.

 “Është me interes të veçantë sepse pasqyron gjurmë historike të armatimeve të vjetra gjithashtu edhe armët e strallit, të cilat shfaqin interes të veçantë për modelin e tyre. Të cilat janë prodhuar me porosi të familjeve feudale dhe janë unike, nuk ka dy të njëjta për llojin e vet,” – tregoi Ismaili.

Muzeu i armëve u hap në 1971 si Muze kombëtar i armatimeve ku u sollën gjithë armët dhe tipet e tyre të përdorura gjatë Luftës së I dhe të II botërore dhe jo vetëm.

Përgjatë vitit 2022 Muzeu i Armëve u vizitua nga mbi 10 mijë turistë, ndërsa synohet që për këtë vit numri i vizitorëve në mjediset e tij të jetë më i lartë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

TË FUNDIT

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×