Nafta ulet në bursa | SHBA rrit rezervat, bie ndjeshëm edhe çmimi i gazit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e lëndëve djegëse janë ulur këtë muaj, pas vendimit për të hedhur në treg rezervat e naftës. Luhatje të fortë ka pësuar edhe gazi në bursa, ndërsa çmimet në vendin tonë janë fiksuar që në datën 4 shkurt.

Nafta Brent e Londrës po tregtohet 84 dollarë për fuçi, ndërsa nafta Bruto amerikane po tregtohet në 78 dollarë për fuçi. Edhe cmimi i gazit është ulur me 30% në raport me muajin janar, duke arritur në nivelet mesatare të vitit 2021.

Luahtjet në bursën e naftës bruto ndikohen nga vendimet nga administrata Biden e cila ka rritur sasinë e rezervave në treg. Javën e kaluar, ato u rritën me 10.5 milionë fuçi, ndërsa investitorët po presin të dhënat zyrtare për të kontratat e radhës.

- Advertisement -

Në Shqipëri, cmimet kanë mbetur të fiksuara për të treja lëndët djegëse që nga data 4 shkurt, me vendim të Bordit të Karburanteve, i cili e nxjerr cmimin përfundimtar, duke u bazuar tek bursa ditore Platz e Mesdheut, kursi i këmbimit të dollarit dhe kontratat e operatorëve.

Rishikimi i çmimeve, vecanerisht për gazin, i cili ka edhë rënien më të fortë këtë periudhë nuk është refletkuar në treg.

Aktualisht, një litër naftë në pikat e karburaneteve shitet me cmim tavan 190 lekë, ndërsa benzina dhe gazi tregtohen përkatësisht 185 dhe 75 lekë për litër.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti s’tërhiqet: Përballë kemi ekstremistë, kryetarët në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×