English

Ndahet nga jeta në moshën 90-vjeçare ikona e kinemasë italiane, Sandra Milo

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sandra Milo, një ikonë e kinemasë italiane që luajti një rol kyç në filmin “8½” të Federico Fellini-t dhe më vonë u bë muza e tij, vdiq të hënën, tha familja e saj. Ajo ishte 90 vjeçe.

- Advertisement -

Milo, e shquar për zërin e saj dallues me zë të lartë, vdiq në gjumë në shtëpinë e saj në Romë, e rrethuar nga familja e saj dhe qentë e dashur Jim dhe Lady, sipas një deklarate nga familja e transmetuar nga televizioni shtetëror RAI.

“Ciao Diva!” Bienalja e Venecias postoi në rrjetet sociale, duke e quajtur Milo një aktore “të paharrueshëm dhe të gjithanshëm” si në komedi ashtu edhe në dramë.

E lindur si Elena Salvatrice Greco, Milo pati pushimin e saj në filmin e Roberto Rossellinit të vitit 1959 “Il generale Della Rovere (Gjeneral Della Rovere). Ajo vazhdoi të luajë me disa nga të mëdhenjtë e industrisë së filmit italian të pasluftës, duke përfshirë Alberto Sordi dhe Marcello Mastroianni, me të cilët u shfaq në filmin fitues të Oskarit “8½”.

Milo luajti Carlën, dashnoren e regjisorit të filmit të Mastroianni, Guido. Fellini më vonë e luajti atë së bashku me gruan e tij në filmin e vitit 1965 “Juliet of the Spirits”. Dy dekada më vonë, Milo rrëfeu lidhjen e tyre të fshehtë 17-vjeçare të dashurisë në librin e saj autobiografik indirekt, “Caro Federico”.

Milo u bë pjesëmarrës në televizionin italian si prezantues i talk show-it dhe në vitin 1990 u bë viktimë e një shakaje në ajër që hyri në historinë e televizionit italian.Ndërsa Milo po drejtonte një talk show në RAI, një shakatar i telefonoi dhe i tha asaj se djali i saj, Ciro, sapo ishte shtruar në spital pas një aksidenti të rëndë me makinë. Duke besuar telefonuesin, një Milo i tmerruar iku nga studio duke vajtuar “Ciro, Ciro!” vetëm për të mësuar më pas se djali i saj ishte mirë dhe se ajo ishte mashtruar.

Ajo ka lënë pas Ciro dhe dy fëmijët e tjerë, sipas deklaratës së transmetuar nga RAI.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×