English

Ndahet nga jeta në moshën 79-vjeçare sulmuesi legjendar i Italisë, Gigi Riva

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gigi Riva, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Itali, ka vdekur në moshën 79-vjeçare. Mediat italiane raportojnë se sulmuesi legjendar i Italisë dhe Cagliarit vdiq të hënën, më 22 janar 2024.

- Advertisement -

Riva, 79 vjeç, ishte shtruar në njësinë e Kardiologjisë në Spitalin Brotzu në Cagliari të hënën pasi u rrëzua në shtëpi. Spitali lëshoi ​​një përditësim pasdite, duke thënë se gjendja e Rivës po ‘përmirësohej’.

Sky TG 24 raporton se Riva kishte një rikthim dhe vdiq të hënën në mbrëmje.

Lajmi doli disa sekonda para fillimit të finales së Superkupës mes Interit dhe Napolit në Ryiadh, ndaj nuk u mbajt asnjë minutë heshtje. Me siguri, klubet e Serisë A do të nderojnë sulmuesin legjendar të Azzurrit në raundin e ardhshëm të ligës.

Riva është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Italisë me 35 gola në 42 ndeshje me Azzurrit.

Gjatë epokës së Rivës, La Nazionale fitoi Euron në 1968 dhe arriti në finalen e Kupës së Botës në 1970, duke humbur ndaj Brazilit të Peles në Estadio Azteca në Mexico City.

Karriera e Rivës do të jetë e lidhur përgjithmonë me Cagliarin. I lindur në Leggiuno, Sardenja, më 7 nëntor 1944, ai kaloi 14 sezone me Rossoblu, duke kontribuar në titullin e tyre të parë dhe të vetëm në Serie A në 1969-70.

Ai është gjithashtu golashënuesi më i mirë në historinë e klubit me 208 gola në 378 paraqitje.

Pas përfundimit të karrierës së tij si lojtar, ai mbuloi role në Cagliari dhe Itali. Ai shërbeu si president i Cagliarit në vitet 1986-87 dhe kishte qenë president nderi i klubit nga viti 2019 deri në vdekjen e tij.

Ai shërbeu gjithashtu si menaxher i ekipit të Italisë nga viti 1990 deri në vitin 2013, kështu që ai ishte pjesë e stafit të Marcello Lippit kur Azzurri fitoi Kupën e Botës 2006.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?