Ndërron jetë Elizabeth II, çfarë ndodh me fronin mbretëror | 5 zhvillimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
  • Ndërron jetë Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare, pasi mbretëroi për 70 vjet.

Lajmin e ka bërë me dije Buckingham Palace, ku tha: Mbretëresha vdiq në rezidencën e saj mbretërore në Balmoral këtë pasdite.

Pallati mbretëror ditën e sotme njoftoi përmes një deklarate zyrtare se monarkia ndodhej në gjendje të rëndë shëndetësore.

- Advertisement -

Lexoni për më shumë: Ndërron jetë Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II

  • 70 vjet në fron, kush ishte Elizabeth II, nga fëmijëria në krye të Mbretërisë

Mbretëresha Elizabetath e Dytë lindi më 21 prill 1926, në rrugën Bruton të Londrës.

Prindërit e saj ishin princi Albert, që më vonë u bë Mbreti George i Gjashtë dhe bashkëshortja e tij Lady Elizabeth Bowes Lyon.

Elizbaeth II është monarkja më jetëgjatë, pasi ka mbretëruar për plot 70 vjet. Gjithashtu, ajo është edhe anëtarja më e vjetër e familjes mbretërore.

Lexoni për më shumë: 70 vjet në fron, kush ishte Elizabeth II, nga fëmijëria në krye të Mbretërisë

  • Çfarë ndodh menjëherë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II?

Mbretëresha Elizabeth II ka shërbyer si monarke në fuqi e Mbretërisë së Bashkuar për 70 vjet.

Pas vdekjes së saj, sigurisht është e vështirë të imagjinohet Britania pa të në krye.

Por “The Firm” – siç quhet institucioni mbretëror në Britani – ka një plan për kohën kur Mbretëresha të kalojë, së bashku me një linjë të caktuar pasardhësish.

Lexoni për më shumë: Çfarë ndodh menjëherë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II?

Elizabeth II

  • Kush është mbreti i ri, humbja e gruas dhe përplasjet me të birin

Ish-Princi i Uellsit, Charles është trashëgimtari i fronit mbretëror të Britanisë së Madhe, pas ndarjes nga jeta të së ëmës, Elizabeth II në moshën 96-vjeçare.

Ai kaloi shtatë dekada si i pari në radhën për të marrë fronin dhe është trashëgimtari më jetëgjatë në historinë britanike.

Në vitin 1969, Charles mori zyrtarisht titullin, Princi i Uellsit.

Lexoni për më shumë: Kush është mbreti i ri, humbja e gruas dhe përplasjet me të birin

Charles dhe Diana

  • ‘Mirupafshim mbretëreshë’, Rama për ndarjen nga jeta të Elizabeth II

Kyeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II.

“Mirupafshim Mbretëreshë”, shkruan kreu i qeverisë në një postim në rrjetet sociale, duke shprehur keqardhjen për humbjen e Mbretëreshës.

Lexoni për më shumë: ‘Mirupafshim mbretëreshë’, Rama për ndarjen nga jeta të Elizabeth II


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×