Ndryshimet në Kodin Rrugor, eksperti: Drejtuesit e dehur do kthehen në autoshkollë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Islam Qibini, ekspert rrugor ka shpjeguar për Euronews Albania, ndryshimet e bëra në Kodin Rrugor. Sipas tij, tashmë drejtuesit e rinj nuk do kenë më mundësi të marrin makina me fuqi të lartë motorike, pasi ëhstë vënë re se një lejim i tillë shpesh është bërë edhe shkak për aksidente.

Gjithashtu ai tha se do të ketë penalitete të rënda për të gjithë drejtuesit që do të kapen në gjendje të dehur, atyre do u hiqet patenta dhe do rikthehen në autoshkollë

“Për ata që kapen në gjendje të dehur, mbi 5% alkool gjoba është nga 40 mijë lekë dhe heqja e patentës deri në dy vite, po ashtu do ketë procedim penal ndaj drejtuesve që përdorin lëndë narkotike dhe pije alkoolike pra për këta do bëhet arrest në flagrancë drejtuesit të mjetit, heqje e patentës deri në dy vite dhe kthim në autoshkollë”,- tha eksperti rrugor Islam Qibini.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

TË FUNDIT

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×