Në Francë priten protesta të reja, shkak reforma për pensionet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Francë janë planifikuar protesta të reja gjatë fundjavës kundër planit për reformimin e sistemit të pensioneve të paraqitur nga presidenti francez Emmanuel Macron, i cili parashikon rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Protestat e reja janë planifikuar për sot në Paris, si dhe në qytetet Marseille dhe Nantes, por ato pritet të jenë më të vogla se ditët e mëparshme, raportoi AP.

Në Paris, dy netët e mëparshme u mbajtën protesta kundër reformës së sistemit të pensioneve, me pjesëmarrjen e mijëra demonstruesve dhe në sheshin Concorde u dogj një poster me imazhin e Macron.

- Advertisement -

Policia shpërndau protestuesit me gaz lotsjellës dhe ujë, ndërkohë që pati dhe qindra të arrestuar.

Protestuesit po përpiqen të bëjnë presion ndaj ligjvënësve për të rrëzuar qeverinë e Macron dhe për të shuar një rritje jopopullore të moshës së daljes në pension që po shtyhet pa votim në Asamblenë Kombëtare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

TË FUNDIT

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve për këshilltarë bashkiak në Tiranë, nga ana e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. Lista e Partisë Demokratike...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×