“Në kërkim të punëtorëve”, bizneset në Sarandë pa staf, dyfishohen kërkesat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sezoni turistik në Sarandë sapo ka nisur dhe qyteti po mirëpret vizitorët e parë, por për subjektet që operojnë në këtë sektor po shfaqen vështirësitë e para, kryesor mbetet sigurimi i punonjësve për një shërbim sa më cilësor.

“Turizmi ka nisur, ende nuk kemi çelur sezonin, por përgatitjet kanë muaj që kanë nisur. Është e vërtetë që jemi në një situatë të re, kemi vështirësi në mardhënie me punëtorët. Pak a shumë i kemi sistemuar, ka mangësi ende janë specialist shqiptar duke filluan nga kuzhinieti, banakieri e kamarierët. Punonjësit kryesisht vijnë nga Tirana, Elbasani, Korça i kemi akomoduar këtu në Sarandë. 60-70% e personelit është e sistemuar, por mbetet ende një problem sepse na duhet të gjejmë pjesën tjetër”- tha Armando Magllara, operatori turistik.

Sigurimi i punonjësve, nga qytete të tjera për të cilët ofrohet akomodim, dhe paga të kënaqshme kanë sjell kosto financiare për bizneset.

- Advertisement -

“A i ka sjell kosto biznesit fakti qe punonjësit duhet ti marre nga rrethe te tjera?”- tha Armando Magllara, operatori turistik

Po, ka një rritje ne kosto sepse është absolute në gjuhën e financës që të konceptosh që në 2 vjet rrogat të rriten 250% , nëse para dy vitesh paga e një punonjësi ka qenë 35 mij lekë të reja, sot nuk ka kamerierë në pjesën e jugut pa një pagesë 80 mijë lekë të reja, me sigurime shoqërore të paguara, me shtëpi të akomoduar, dhe ushqimi i paguar nga ne, ka një rritje të madhe të pagave… nuk ishim të përgatitur, ka një anë të mirë që ishte e domosdoshme,  nuk vazhdohet më tu drejtohet njerëzve me paga minimale, sepse rezultatin e tregoi puna me largimin masiv, dhe duhet te paguhen mire të jetojnë mirë që të qendrojnë në Shqipëri…

Ana negative është qe ka një rritje të madhe për ne, pak a shumë jemi gati, sesoni po nis i qetë… baza e ka Saranda me pushues perëndimore, por po vijnë sivjet edhe nga Europa juglindore”

Nevoja për puntorë reflektohet edhe në dyfishin e ofertave të punës që bizneset e hoteleri-turizmit kanë paraqitur pranë Zyrës së Punës në Sarandë. Në raste të caktuara bizneset kane marrë përsipër edhe trajinimin paraprak të punonjësve.

“Kërkesa e bizneseve për fuqi punëtore rezulton të jetë më e lartë se ajo e 4 mujorit të parë të vitit 2022. Kjo për arsyen e mungesës se fuqisë punëtore por edhe për shkak te rritjes se subjekteve qe operojnë në fushën e hoteleri turizmit”,- tha Eliana Shkurti, drejtoreshë e Zyrës se Punës

“Gjithsesi ne zyrën e punës paraqiten pune kërkues që kanë vështirësi të gjejnë një punë, ne i trajnojmë për të gjetur një punë. Sivjet për shkak te problematikes bizneset janë ofruar vete qe ti trajnojnë pune kërkuesit ne ambientet e tyre dhe me pas ti punësojnë.”

Sipas prenotimeve të deri tanishme Saranda premton një sezon plotë turistë, por problem mbetet sigurimi i fuqisë punëtore.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

EMRI| Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Gledis Lushi, oficeri i policisë 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia...

TË FUNDIT

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

EMRI| Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Gledis Lushi, oficeri i policisë 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×