Në Libi, çmimi 3 lek për litër josh kontrabanduesit e karburanteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pjesa dërrmuese e naftës së kapur kontrabandë në Mesdhe ka si origjinë Libinë dhe Sirinë, që të dyja vendet që ndodhen nën regjimin e embargove të OKB-së dhe të sanksioneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës e vendeve të tjera perëndimore. 

Nafta siriane ka si destinacion vendet e Lindjes së Mesme, kryesisht Egjiptin, ndërsa karburantet e kontrabanduara nga Libi synojnë vendet e BE-së, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë.

Aktualisht, një litër naftë në Libi varion nga 3 deri në 4 lek, ndërsa me shumicë çmimi zbret edhe më poshtë. Çmimi josh kontrabanduesit, mes të cilëve edhe nga Shqipëria. Kjo provohet nga kapja e javëve të fundit të dy dërgesave me një total prej 700 mijë litrash. Në të dyja rastet anijet janë mbushur në portet libiane. 

- Advertisement -

Portet kryesore ku furnizohen kontrabandistët janë në lindje të vendit afrikan, ku kontrolli i qeverisë qendrore të Tripolit është thuajse inekzistent. Porti kryesor i përdorur prej tyre është ai i Marsa el Hariga për të lundruar më pas drejtpërdrejt në Shqipëri, ose me tranzit në portet e Maltës.

Libia ndodhet prej rrëzimit të Muamer Gadafit në konflikt të armatosur e trazira. Në 2020 u nënshkrua një armëpushim, por situata mbetet e tensionuar prej milicive lokale e fisnore, sidomos në lindje të vendit.  

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×