English

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete.

- Advertisement -

Pedagogu Peter Saraçi, në një intervistë për Euronews Albania, tha se 80% e pedagogëve në Shkodër janë pro protestës, ndërsa shtoi se ditën e nesërme një pjesë e tyre do i bashkohen protestës.

“Ne si sindikatë  i jemi bashkua protestës në Tiranë. Kemi vendosur që një përfaqësi e jona të udhëtojë drejt Tiranës ku do të deklarojmë mbështetjen e grevës, do të tregojmë dhe statistikat e petencionit. 80% e pedagogëve në Shkodër janë pro protestës. Janë disa pika për kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë.

Nga ana tjetër pedagogu Elior Vila, tha se edhe pedagogët në Elbasan janë pro protestës.

“Duke marrë në konsideratë kërkesat, apo pikat e përcaktuara nga ana e sindikatës shohim se janë kërkesa mjaft realiste duk filluar nga rritja e pagave, mbështetja për kërkim shkencor, pagesa e orëve sumplementare”- tha Vila.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?